oslovski kašelj: cepljenje nosečnic

Cepljenje nosečnice proti oslovskemu kašlju zaščiti njo in plod oziroma novorojenčka. To je zelo pomembno, saj lahko dojenčke cepimo šele pri 3. mesecih. Cepljenje nosečnic priporočamo čim prej po 24. tednu. Če nosečnica ni cepljena in zboli, je lahko močan kašelj v nosečnosti zelo moteč. Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju je varna in zanesljiva zaščita proti tej bolezni, ki je za dojenčke lahko smrtno nevarna. Cepljenje za nosečnice je brezplačno.

V zadnjih dveh letih se je v Sloveniji cepilo okoli 1000 nosečnic proti oslovskemu kašlju. To je razmeroma malo glede na to, da je na leto nosečih med 16.000 do 17.000 žensk. V prvi polovici leta 2024 pa se je proti oslovskemu kašlju v Sloveniji cepilo že skoraj 1000 nosečnic, tretjina v cepilnih ambulantah NIJZ. Osveščenost o pomenu cepljenja nosečnic proti tej bolezni torej narašča, za vse, ki za odločitev potrebujete dodatne informacije, pa smo pripravili odgovore na vprašanja, s katerimi s srečujete.

Ali je oslovski kašelj za nosečnice bolj nevaren, kot za druge odrasle?

Ne, nosečnost ne povečuje možnosti za težji potek bolezni, je pa lahko pa intenziven kašelj v nosečnosti zelo neprijeten in stresen za nosečnico (slabše spanje, uhajanje urina).

Kdaj se nosečnica lahko cepi proti oslovskemu kašlju?

Cepljenje priporočamo čim prej po dopolnjenemu 24. tednu nosečnosti.

Kako s cepljenjem sebe zaščitim tudi plod oziroma novorojenčka?

Po cepljenju v telesu nosečnice nastanejo protitelesa, ki se preko posteljice, po rojstvu pa z materinim mlekom prenesejo na otroka. Dojenček je tako proti oslovskemu kašlju ali vsaj težji obliki bolezni zaščiten do takrat, ko ga lahko tudi samega cepimo proti tej bolezni, kar je pri treh mesecih.

Koliko časa traja zaščita s cepljenjem? Ali sem imuna, če sem prebolela oslovski kašelj? Proti oslovskemu kašlju sem bila cepljena v otroštvu, ali to zadošča?

Zaščita proti bolezni s časom upada, ne glede na to, ali gre za imunost po preboleli bolezni ali za zaščito s cepljenjem. Zaščito s cepljenjem je zato priporočljivo obnoviti vsaj enkrat v odrasli dobi, za nosečnice pa ob vsaki nosečnosti, da je raven protiteles dovolj visoka tudi za zaščito novorojenčka.

Število primerov oslovskega kašlja je letos (2024) močno naraslo – samo v prvi polovici leta je zbolelo več kot 1500 oseb, večinoma dojenčkov, otrok in mladih do 20. leta.

Zakaj novorojenčkov ne moremo cepiti proti oslovskemu kašlju?

Cepljenje proti oslovskemu kašlju se lahko sicer prične že po 6 tednu starosti, v Sloveniji pa imamo v rednem programu cepljenje predvideno po 3 mesecu starosti. Vendar dojenčki za ravoj zaščitne ravni protiteles potrebujejo več odmerkov. To pomeni, da so prvih nekaj mesecev nezaščiteni in najbolj ranljivi za posledice oslovskega kašlja. Zato je pomembno, da pridobijo zaščito s protitelesi preko mame.

Med nosečnostjo se nisem cepila proti oslovskemu kašlju. Ali ga ob okužbi lahko prenesem na plod?

Da.

Ali je cepljenje proti oslovskemu kašlju varno?

Da, cepljenje proti oslovskemu kašlju je zelo varno. Pri odraslih se opravi s cepivom Di-Te-Per, ki ščiti tudi proti davici in tetanusu. Gre za mrtvo cepivo, ki ne more povzročiti oslovskega kašlja. Cepljenje ne poveča možnosti za zaplete med nosečnostjo.

Kakšni so neželeni učinki cepljenja proti oslovskemu kašlju?

Leta 2022 (zadnji podatki) smo v Sloveniji uporabili 26.832 odmerkov cepiva Di-Te-Per. Podanih je bilo 68 prijav, ki so vsebovale 185 domnevnih želenih učinkov. Vsi so bili blagi in prehodnega značaja. 129 se jih je nanašalo na spremembe na mestu cepljenja (bolečina, oteklina, rdečina), 18 je bilo primerov povišane telesne temperature, 13 primerov glavobola in 6 primerov utrujenosti. Zabeleženi so tudi posamični primeri drugih neželenih učinkov, in sicer bolečina v mišicah oziroma sklepih, povečanje oziroma otekanje bezgavk (limfadenitis, limfadenopatija), izpuščaj, slabost, nerazpoloženost oziroma razdražljivost, nespečnost, vrtoglavica, suha usta, slabo počutje in zaspanost. Prijav resnih domnevnih neželenih učinkov ni bilo. 

Ali lahko nosečnica, ki se je cepila proti oslovskemu kašlju, doji?

Da. Če doji cepljena mamica, dojenček del zaščite pred okužbo prejema tudi preko njenega mleka. Protitelesa iz materinega mleka iz dojenčkovih prebavil prehajajo v njegov krvni obtok, ko dojenček »poliva«, pa se ustvarja lokalna zaščita otrokove sluznice.

Ali je cepljenje proti oslovskemu kašlju za nosečnice brezplačno?

Da, cepljenje krije zdravstveno zavarovanje.

Kje se lahko kot nosečnica cepim proti oslovskemu kašlju?

Cepite se lahko pri osebnem zdravniku, pri nekaterih ginekologih, v zdravstvenem domu ali cepilnih ambulantah NIJZ

Proti oslovskemu kašlju sem se cepila med prvo nosečnostjo, ali se moram ob naslednji nosečnosti cepiti še enkrat?

Da, to je priporočljivo, saj zaščita s cepljenjem s časom slabi. Raven protiteles s časom upada in ob drugi nosečnosti najverjetneje ni več dovolj visoka za zaščito vašega otroka.

Ali moram dojenčka vseeno cepiti proti oslovskemu kašlju, če sem se sama cepila med nosečnostjo?

Da. Prenešena protitelesa se že po nekaj tednih izločijo iz krvnega obtoka novorojenčka oziroma dojenčka. Zato je zelo pomembno, da v obdobju, ko je zanje bolezen najbolj nevarna, dojenčki prejmejo tri odmerke cepiva proti oslovskemu kašlju.

Ali se mora proti oslovskemu kašlju cepiti tudi oče otroka oziroma drugi družinski člani?

Da, to je zelo priporočljivo. Cepiti se morajo vsaj dva tedna pred stikom z novorojenčkom.

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.
strinjam se