junij 2024

ŠTEVILO PRIMEROV OSLOVSKEGA KAŠLJA MOČNO NARAŠČA

Letos v Sloveniji beležimo velik porast števila primerov oslovskega kašlja, ki najbolj ogroža dojenčke in majhne otroke. Zanje je lahko oslovski kašelj celo smrtno nevaren. Do zadnje tretjine junija je zbolelo že več kot 1500 ljudi, v preteklih desetih letih pa se je število primerov gibalo od 6 do največ 214 na leto. Cepljenje predstavlja učinkovito in varno zaščito pred oslovskim kašljem. Poleg rednega cepljenja dojenčkov od 3. meseca dalje še posebej priporočamo cepljenje nosečnic, saj s tem zaščitimo tudi novorojenčka v prvih mesecih življenja.

Največ primerov beležimo pri otrocih in mladostnikih do 20. leta starosti. Pojavnost oslovskega kašlja se je povečala tudi drugod po Evropi, kjer je skupno število primerov od januarja do aprila letos znašalo 32.000, umrlo je 19 oseb (11 dojenčkov in 8 oseb, starejših od 60 let). Za primerjavo, v obdobju od leta 2011 do 2022 je umrlo skupaj 109 oseb. Najpogostejši razlog za smrt je bakterijska pljučnica, ki se razvije kot eden od zapletov bolezni. Oslovski kašelj pa ima lahko tudi druge hude posledice, kot so: 

  • krvavitve v predel oči, kože ter možganov,
  • sesedanje pljuč (pnevmotoraks),
  • zaradi povečanega pritiska v trebušni votlini, ki je posledica kašlja, lahko pride do popkovne kile ali izpada črevesja skozi danko,
  • vročinski krči,
  • vnetje srednjega ušesa,
  • zmanjšan dotok kisika v možgane, ki lahko vodi do okvar živčevja in možganov, kar lahk povzroči trajne okvare, tudi duševno zaostalost in ohromelost.

 

Pred uvedbo rutinskega cepljenja otrok proti oslovskemu kašlju, smo v Sloveniji imeli okoli 7000 primerov te bolezni na leto, do 30 na leto jih zaradi bolezni umrlo. Leta 1958, zadnje leto pred uvedbo cepljenja, smo imeli v Sloveniji 6.942 primerov oslovskega kašlja. Leta 2020 smo zabeležili 42 primerov. Leta 2024 pa smo do konca junija zabeležili že več kot 1500 primerov.

 

Razlogov za naraščanje števila primerov je več, med pomembnimi je tudi zmanjšanje števila cepljenih otrok (precepljenost). Vrsto let se je delež proti oslovskemu kašlju cepljenih predšolskih otrok v Sloveniji gibal med 94 in 95 %, nato pa leta 2022 upadel na 86,4 % in se v naslednjih dveh letih le malo dvignil – na 89,2 % lani in na 89,3 % letos.

Ker je oslovski kašelj zelo nalezljiv, posledice bolezni pa so lahko usodne, je zelo pomembno, da je cepljena večina prebivalcev in je zato možnosti za okužbo manj. Tako poskrbimo, da so zaščiteni tudi najbolj ranljivi člani družbe – novorojenčki in dojenčki, ki jih lahko cepimo šele pri 3 mesecih starosti, ter tisti, ki zaradi drugih zdravstvenih težav ne morejo prejeti cepiva. Cepljenje proti oslovskemu kašlju je priporočljivo tudi za nosečnice, ki tako pred boleznijo zavarujejo svojega dojenčka, dokler ni dovolj star, da prejme cepivo.

Zaščita proti bolezni s časom upada, ne glede na to, ali gre za imunost po preboleli bolezni ali za zaščito s cepljenjem. Zaščito s cepljenjem je zato priporočljivo obnoviti vsaj enkrat v odrasli dobi, za nosečnice pa ob vsaki nosečnosti, da je raven protiteles dovolj visoka tudi za zaščito novorojenčka.

Preberite več o cepljenju proti oslovskemu kašlju.

Preberite več o cepljenju nosečnic proti oslovskemu kašlju.

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.
strinjam se